Kategori: Gjelle

Patellxhane me patate

* 5 patellxhane* 2 qepe* 7 thelpinj hudher* 7-8 speca (ca mund te jene edhe djeges)* 1 filxhan kafeje vaj ulliri* 2-3 patate* 4 domate* 1 filxhan kafeje uje te nxehte* kripe Qeroni patatet dhe pritini ne kuba. Hidhini ne nje tas, shtoni pak kripe dhe shtypini pak dhe...

Patellxhane dhe thjerreza jeshile ( Amerikane )

* 700 gr. patellxhane* kripe* 1/2 gote uji thjerreza jeshile* uje* 1/2 gote uji vaj ulliri* 1 qepe e grire* 4 thelpinj hudher e shtypur* 2 domate te grira* 2 speca jeshil te grira* 2 luge gjelle gjethe menderze te grira* 1 luge gjelle salce domatesh* 1 luge caji...

Qofte Suedeze

* 500 gr mish i grire* 1 qepe e grire ne mikser* 1 gote uji gjize pa kripe* 3 luge gjelle qumesht* 2 feta buke te ndenjura* 1.5 luge caji kripe* piper i zi* 1 luge gjelle vajPer kremin:* 2 luge gjelle uthull* 2 luge gjelle miell* 2 gota...

Makarona furre me salcice

* 1/2 paket makarona* 4 salcice* djath kackavall i renduar* vaj ulliri* borzilok* kripe* rigon* piper i kuq Prisni salcicet ne forme te pjerret. Ne nje tenxhere hidhni vaj ulliri dhe salcicet, skuqni per 1-2 min. dhe pastaj shtoni makaronat dhe vazhdoni ti skuqni. Pastaj hidhni piperin e kuq...
Translate »