Kategori: Gjelle

Lulelaker ne furre

*1 lulelaker e vogel*1 qepe*1 kokerr domate*majdanoz*hudhra*salce speci*djath kackavall i renduar*piper*kripe Lulelakren e zier hidheni ne nje tepsi qelqi.Ne nje tigan me vaj hidhni qepen, domaten e prere ne copeza te vogla, salcen, hudhren dhe majdanozin dhe skuqini per pak kohe. Kete mase hidheni mbi lulelakren ne tepsi dhe...

Berxolle me patate

*1/2 kg berxolla*1/2 kg patate*2 kokrra domate*1-2 spec (djeges nqs deshironi)*1/2 filxhan vaj*majdanoz*rigon*piper*kripe Qeroni patatet, lajini dhe vejini ne nje tenxhere.Ne tenxhere shtojme vajin dhe ne zjarr te ngadalte pjekim patatet.Nqs patatet nuk marrin ujin, shtojini nje filxhan uje te nxehte.Perpara se ti heqim patatet nga zjarri, shtojini majdanozin...

Tave kosi

Tave kosi ( 4 persona )*4 copa mishi*4 veze*600-700 gr kos*5-7 lug miell*2-3 garuzhde leng mishi*kripe*piper 1. Perzini te gjitha bashke dhe hidhini ne tepsin e lyer me gjalp.2.Siper veni copat e mishit te ziera me perpara dhe futeni ne furre.3.Piqeni derisa te marri nje ngjyre te kuqrremte nga...
Translate »