Kategori: Supe

Supe pule

Per 4 vete:* 1/2 gjoks pule* 1/2 kofshe pule* 1 kokerr qepe* 1 luge gjelle miell* 2 thelpinj hudhre* 1 luge gjelle gjalp* kripe* piper i zi Zieni bashke mishin e pules dhe qepen ne uje me pak kripe. Pas zierjes hiqni mishin dhe priteni ne copa te vogla....

Supe dasme (me mish)

* 150 gr mish ne copeza te vogla* 2 luge miell* 2 luge kos ( mund te mos perdorni kos)* 1 veze* 2 luge gjalp* 1/2 limon leng* piper i kuq* kripe Ne nje tenxhere me uje zini mishin.Miellin, kosin, lengun e limonit dhe vezen rriheni mire ne nje...

Supe me lulelaker

* 1/2 lulelaker e vogel* 2 luge gjelle gjalp* 3 luge gjelle miell* 1 gote uji qumesht* piper* kripe Kremi :*1 thelp hudher e shtypur me kripe*1 veze (vetem e verdha)*1 luge caji leng limoni Ndani me nje ane 8-10 copeza lulelaker, pjesen tjeter zijeni ne leng mishi ose...

Supe me domate

*5 kokrra domate e renduar*5 gota uji uje*2 gota uji qumesht*1 luge miell*2 luge gjalp*djath kackavall i renduar*kripe Ne nje tenxhere me gjalp skuqni miellin dhe hidhni nga pak qumesht. Shtoni domatet dhe vazhdoni te perzini. Pastaj shtoni ujin dhe vazhdoni te perzini derisa supa te trashet. Nqs se...
Translate »