Kategori: Embelsira

Gliko Portokalli

Përbërësit :Për 12 portokalle vendi me madhësi mesatare2 kg sheqer1 ½ gotë me ujë Përgatitja :Portokalleve u hiqet me kujdes me rende pjesa me shkëlqim, pastaj lahen dhe vendosen në një enë me ujë. Uji i ndërrohet disa herë brenda 2 ditëve. Pastaj ziejne në një tenxhere të mbushur...

Strudel i thjeshte

Per Brumin: * 1 gote kos * 1 gote sheqer * 250 gr gjalp i shkrire * 1 veze * 1 luge caji sode buke * miell Per Mbushje: * 3 molle te renduar * 2 luge gjelle sheqer * 1 luge gjelle kanelle * 1/2 gote uji arra...

Kurabije Parisi

* 3 te verdha veze* 1 gote uji sheqer puder* 250 gr gjalp* 1 luge caji sode buke* 1 gote uji arra te thyera* arra* miellPer siper:* te bardhe veze Sheqerin puder dhe gjalpin perzijini ne nje ene.Pastaj shtoni vezet, soden e bukes, arrat dhe miellin. Nga brumi qe...

Tart me luleshtrydhe

* 3 gota uji miell* 150 gr. gjalp* 1 luge caji sode buke* 1 gote uji sheqer* veze* uje te ftohtePer kremin:* 3 gota uji qumesht* 4 luge gjelle miell* 1 gote uji sheqer* 1 paket vaniliePer siper:* luleshtrydhe Ne nje tas hidhni 3 gota miell dhe siper 1...
Translate »