Kategori: Gjelle me zarzavate

Patellxhane me patate

* 5 patellxhane* 2 qepe* 7 thelpinj hudher* 7-8 speca (ca mund te jene edhe djeges)* 1 filxhan kafeje vaj ulliri* 2-3 patate* 4 domate* 1 filxhan kafeje uje te nxehte* kripe Qeroni patatet dhe pritini ne kuba. Hidhini ne nje tas, shtoni pak kripe dhe shtypini pak dhe...

Patellxhane dhe thjerreza jeshile ( Amerikane )

* 700 gr. patellxhane* kripe* 1/2 gote uji thjerreza jeshile* uje* 1/2 gote uji vaj ulliri* 1 qepe e grire* 4 thelpinj hudher e shtypur* 2 domate te grira* 2 speca jeshil te grira* 2 luge gjelle gjethe menderze te grira* 1 luge gjelle salce domatesh* 1 luge caji...

Gjelle me thjerreza jeshile

* 3/4 gote uji thjerreza jeshile, te lena ne uje nje nate para* 1 kokerr qepe* vaj ulliri* 2 domate ose 1 luge gjelle salce* 1-2 karrota* kripe* piper Skuqni qepen e prere si per gjelle, pastaj shtoni salcen dhe karrotat. Pasi ti skuqni te gjitha, shtoni thjerrezat dhe...

Pilaf me thjerreza jeshile

* 1 filxhan kafeje vaj ulliri* 2 kokrra qepe te grira si per gjelle* 1 luge gjelle salce* 1 gote uji bullgur* 1 gote uji thjerreza jeshile* 4-5 domate te thara ose taze* 3 speca te thare ose taze* kripe Lajini thjerrezat dhe zijini derisa te zbuten. Skuqni qepet...
Translate »