Kategori: Gjelle

Patellxhane te mbushur

*6 cope patellxhane*2 kokrra qepe*250 gr mish i grire*2 kokrra domate*1 luge salce*5-6 thelpinj hudhre*2-3 speca jeshile*majdanoz*piper i zi*piper i kuq*kripePastrohen patellxhanet, u hiqet maja dhe fundi dhe qerohet nje shirit po, nje jo dhe cahen ne mes.Per tu siguruar qe patellxhanet mos dalin te hidhur, lihen te presin...

Kunguj te mbushur me oriz

*1 kg kunguj*1 gote uji oriz*300 gr mish i grire*2 kokrra domate*2 kokrra qepe*1 luge salce*majdanoz*piper*menderz(nenexhik)*kripe Per te pergatitur mbushjen, Skuqni ne nje tenxhere qepen, orizin, mishin e grire, pastaj shtoni domatet e renduara, salcen, majdanozin, erezat dhe kripen.Kungujt qerohen, lahen, ne qofte se jane te medhenj ndahen per...

Kunguj me djath

*1/2 kg kunguj*300 gr gjize*150 gr djath kackavall*koper/majdanoz*vaj ulliri*domate per zbukurim Qeroni kungujt dhe zini per 10 minuta ne uje me kripe.Priten per se gjati dhe hiqet pjesa e mesit me nje luge te vogel.Perzihet gjiza me koper dhe mbushen kungujte me kete perzierje. (Mund ti shtohet edhe ereza...

Pice patatesh

*1 kokerr qepe e prere si per gjelle*3-4 speca te ngrire*4 kokrra patate te qeruara e te prera ne forme kubike*3 salcice*1 cope sallam/suxhuk*1 luge vaj ulliri*1 gote uji djath kackavall i renduar*piper i zi*piper i kuq*kripe Skuqni qepet dhe specat, pastaj shtoni salcicet dhe sallamin.Hidhni patatet dhe perzieni,...
Translate »