Gliko Portokalli

Përbërësit :Për 12 portokalle vendi me madhësi mesatare2 kg sheqer1 ½ gotë me ujë Përgatitja :Portokalleve u hiqet me kujdes me rende pjesa me shkëlqim, pastaj lahen dhe vendosen në një enë me ujë. Uji i ndërrohet disa herë brenda 2 ditëve. Pastaj ziejne në një tenxhere të mbushur...

Strudel i thjeshte

Per Brumin: * 1 gote kos * 1 gote sheqer * 250 gr gjalp i shkrire * 1 veze * 1 luge caji sode buke * miell Per Mbushje: * 3 molle te renduar * 2 luge gjelle sheqer * 1 luge gjelle kanelle * 1/2 gote uji arra...

Supe pule

Per 4 vete:* 1/2 gjoks pule* 1/2 kofshe pule* 1 kokerr qepe* 1 luge gjelle miell* 2 thelpinj hudhre* 1 luge gjelle gjalp* kripe* piper i zi Zieni bashke mishin e pules dhe qepen ne uje me pak kripe. Pas zierjes hiqni mishin dhe priteni ne copa te vogla....

Sallate me laker

* 1 laker e vogel* 2 karrota te ngrira ne rende* 2 luge gjelle majonez* 1 – 1.5 gote uji kos* 1/2 gote uji arra* hudherPer zbukurim:* miser, koper ose arra Lajeni lakren, priteni holle, hidhni kripe dhe shtypeni. Shtoni kosin, majonezen, hudhren dhe arrat. Pasi ti perzini te...
Translate »