Kategori: Supe

Supe me kerpudha

*500 gr kerpudha te grira ne copeza te vogla*2 luge gjelle gjalp*1 kokerr qepe*3 luge gjelle miell*1 liter uje ose leng mishi*2 gota uji qumesht*piper*kripe Skuqni pak qepen e grire holle, shtoni miell dhe e perzini. Pastaj hidhni ujin dhe pasi te ziej shtoni kerpudhat dhe kripen dhe lereni...

Supe orizi me kos

*1.5 lt leng mishi ose uje*1 filxhan oriz*2 gote uji kos*1 veze*1 luge miell*2 luge gjelle gjalp*piper i kuq*menderze (nenexhik)*kripe Orizin e pastruar zijeni ne lengun e mishit derisa te filloje te zbutet.Kosi, mielli dhe veza rrihen dhe i shtohet edhe pak uje dhe kripa.Masa i shtohet tenxheres me...

Supe me brokoli

*50 gr laker brukseli (e vogel, jeshile)*1/2 kg brokoli*4 kokrra patate*1 kokerr qepe (sipas deshires)*2 cope vaget ( tablet leng pule/mishi)*vaj ulliri*piper*kripe Qeroni patatet dhe pritini ne copeza te vogla. Patatet, brokolin dhe lakren hidhini ne nje tenxhere dhe skuqini ne vajin e ullirit. Shtojini uje derisa ti mbuloni,...
Translate »