Supe orizi me kos

*1.5 lt leng mishi ose uje
*1 filxhan oriz
*2 gote uji kos
*1 veze
*1 luge miell
*2 luge gjelle gjalp
*piper i kuq
*menderze (nenexhik)
*kripe

Orizin e pastruar zijeni ne lengun e mishit derisa te filloje te zbutet.
Kosi, mielli dhe veza rrihen dhe i shtohet edhe pak uje dhe kripa.
Masa i shtohet tenxheres me oriz dhe zihen perseri ne zjarr te ngadalte.
Ne nje tigan shkrihet gjalpi dhe i hidhen erezat, pastaj kete ia shtojme supes.
Supa eshte gati. Ju befte mire.

Translate »