Kategori: Gjelle me zarzavate

Lulelaker e skuqur

*1 lulelaker *2 veze*4 luge miell*kripe*pak uje i gazuar Lulelakra e pastruar dhe e ndare zihet ne nje tenxhere.Rrihni vezet, miellin, ujin e gazuar dhe kripen ne nje tas.Lulelakren e zier kalojeni ne masen me veze dhe skuqeni.Siper lulelakres se skuqur mund te hidhni kos te perzier me hudher.Ju...

Brokoli i marinuar

*500gr brokoli *3 karrota te qeruara dhe te prera ne forme rrethore*1/2 limon leng*3-4 luge gjelle vaj ulliri*2 thelpinj hudhre e shtypur*1/4 djath kackavall i renduar*piper*kripe Brokoli dhe karrotat zihen derisa te zbuten.Perberesit e tjeret perzihen mire dhe pastaj kjo mase i hidhet siper brokolive dhe karrotave.Servireni duke i...

Lulelaker ne furre

*1 lulelaker e vogel*1 qepe*1 kokerr domate*majdanoz*hudhra*salce speci*djath kackavall i renduar*piper*kripe Lulelakren e zier hidheni ne nje tepsi qelqi.Ne nje tigan me vaj hidhni qepen, domaten e prere ne copeza te vogla, salcen, hudhren dhe majdanozin dhe skuqini per pak kohe. Kete mase hidheni mbi lulelakren ne tepsi dhe...
Translate »