Kategori: Gjelle kryesore

Patellxhane te mbushur

*6 cope patellxhane*2 kokrra qepe*250 gr mish i grire*2 kokrra domate*1 luge salce*5-6 thelpinj hudhre*2-3 speca jeshile*majdanoz*piper i zi*piper i kuq*kripePastrohen patellxhanet, u hiqet maja dhe fundi dhe qerohet nje shirit po, nje jo dhe cahen ne mes.Per tu siguruar qe patellxhanet mos dalin te hidhur, lihen te presin...

Kunguj te mbushur me oriz

*1 kg kunguj*1 gote uji oriz*300 gr mish i grire*2 kokrra domate*2 kokrra qepe*1 luge salce*majdanoz*piper*menderz(nenexhik)*kripe Per te pergatitur mbushjen, Skuqni ne nje tenxhere qepen, orizin, mishin e grire, pastaj shtoni domatet e renduara, salcen, majdanozin, erezat dhe kripen.Kungujt qerohen, lahen, ne qofte se jane te medhenj ndahen per...

Tave kosi

Tave kosi ( 4 persona )*4 copa mishi*4 veze*600-700 gr kos*5-7 lug miell*2-3 garuzhde leng mishi*kripe*piper 1. Perzini te gjitha bashke dhe hidhini ne tepsin e lyer me gjalp.2.Siper veni copat e mishit te ziera me perpara dhe futeni ne furre.3.Piqeni derisa te marri nje ngjyre te kuqrremte nga...
Translate »