Pule me salce dhe kerpudha

* 1 – 2 kokrra qepe
* 2 gota uji pule e prere ne copeza
* 1 gote uji qumesht
* 2 gota uji kerpudha te grira
* 1 filxhan kafe bizele e konsevuar
* 3 luge gjelle miell
* 3 luge gjelle gjalp
* 1 gote uji leng pule ose uje
* rigon
* piper i zi
* kripe

Shkrini gjalpin, shtoni qepet, dhe pasi te zbuten shtoni kerpudhat, rregullojini me kripe, rigon dhe piper te zi. Para se kerpudhat te fillojne te skuqen shtoni miellin dhe skuqini per pak minuta.
Shtoni lengun e pules ose ujin dhe qumeshtin. Rriteni pak zjarrin dhe perzini mire.
Pastaj shtoni pulen dhe bizelet. Ulni zjarrin dhe prisni derisa te trashet salca dhe te ziej mishi.
Shoqerojeni me makarona ose pilaf.
Ju befte mire.

Translate »