Revani

* 4 kokrra veze
* 75 gr gjalp i shkrire
* 3 filxhane kafe sheqer
* 3 filxhane kafe kos
* 5 filxhane kafe miell i bardhe
* 1,5 filxhane kafe miell misri
* 2 luge caji sode buke
* 1 luge caji vanilie
* 1 gote uji arra

Sherbeti:
* 3 gota uji sheqer
* 3 gota uji uje

1. Rrihni vezet dhe sheqerin. Shtoni dhe perberesit e tjere dhe perzini derisa te perfitoni nje mase si per kek.
2. Hidheni kete mase ne tepsine e lyer me gjajp dhe te sperkatur me pak sheqer dhe piqeni ne furre me 175’C derisa te filloje te skuqet.
3. Per te pergatitur sherbetin, ne nje tenxhere hidhni ujin dhe sheqerin. Pasi te filloje te ziej, lereni edhe per 15 minuta te ziej.Para se ta hiqni nga zjarri hidhni 2-3 pika leng limoni.
4. Sherbetin e vaket hidheni mbi revani dhe zbukurojeni me arra kokosi.
Ju befte mire.

Translate »