Kek me limon dhe bajame-LIGHT

*2 kokrra limon
*3 veze
*200 gr sheqer
*55 gr miell
*200 gr bajame
*1 luge caji sode buke

1. Vendosni limonjte ne nje tenxhere dhe zijini ne zjarr te ngadalte per 1 ore.
2.Pritini limonjte ne gjysem, hiqini mesin dhe pastaj hidhni te gjithe pjeset e limonit ne mikser dhe perftoni nje mase si pureje.
3.Ngrohni furren ne 170C. Lyeni me gjalp tiganin e kekut.
4.Rrihni vezet dhe sheqerin bashke derisa te perftoni nja mase te trashe.
5.Shtoni miellin, soden e bukes, bajamet dhe puren prej limoni.
6.Hidhini ne tiganin e kekut dhe piqeni derisa te marri nje ngjyre prej floriri.
7.15 min e fundit mbani nje sy mbi te.
8.Lereni te ftohet per 10 min, pastaj nxirreni ne nje pjate te madhe ose tepsi te vogel dhe lereni te ftohet plotesisht.(Per zbukurim mund ti hidhni siper sheqer puder.)
Ju befte mire.

Translate »