Kasekuchen-Cheesecake Gjerman

Per brumin:
*1 kokerr veze
*75 gr sheqer
*125 gr gjalp
*2.5 gota uji miell
*1 luge caji sode buke
Per siper;
Perzierja e pare:
*1/2 kg kos
*250 gr gjize e embel
*1/2 kg qumesht
Perzierja e dyte:
*2 kokrra veze
*1 filxhan caji vaj
*200 gr sheqer
*1 paket puding me vanilie
Per siper:
*arre kokosi dhe mandarina (ose ndonje frute tjeter sipas deshires)

1. Perberesit e brumit perzihen mire dhe hidhen ne tepsine e kekut te cilen e keni lyer me gjalp me perpara.
2. Ndizeni furren ne 180’C. Perzini perberesit e perzierjes se pare ne nje tas, dhe perberesit e perzierjes se dyte ne nje tas tjeter. Pastaj perzini te dy masat bashke, do te perftoni nje mase te lengshme, kete mase hidheni mbi brumin e kekut ne tepsi.
3. Piqeni ne furre per rreth 1 ore, derisa perzierja lart te trashet dhe anet te fillojne te skuqen. Pasi te piqet, fikni furren dhe lereni brenda ne furre edhe 1 ore. Te nesermen hiqeni nga tepsia dhe mund ta servirni.
Ju befte mire.

Translate »