Simite Kandili 1


* 250 gr. margarin
* 2 te verdha veze
* 1 luge caji sode buke
* 2 luge gjelle uthull
* 3 luge gjelle sheqer
* 1 luge caji kripe
* 1.5 filxhan kafeje vaj normal ose ulliri
* 2 luge kafeje mahalep (nqs keni)
* miell sa te marre (rreth 600 gr.)

Siper:
* e bardhe veze
* susam

Perzini te gjithe perberesit dhe jepini forme cilindrike ne trashesine e 2 gishtave. Priteni ate ne copa 2-3 cm dhe lyeni nga siper me te bardhe veze pastaj susam. Piqini ne furre ne 200’C derisa te skuqen nga siper.
Ju befte mire.

Translate »