Kategori: Gjelle me zarzavate

Muffin me prase (ne kupa)

* 3 prase* 3-4 speca te kuq* 3 veze* 2 luge gjelle kos* 100 gr. kackavall i renduar* 1 luge caji sode buke* 1.5 gota uji miell* vaj* piper i zi* kripe Specat e kuq dhe praset, pasi ti keni prere skuqini ne nje tenxhere me vaj.Ne nje ene...

Lulelaker furre me kos

* 1 lulelaker* 1 gote uji kos* 1 gote miell galeta* vaj* 2 thelpinj hudher* kripe Pastroni lulelakren dhe zieni pa e prere. Pastaj lyeni siper me vaj, hidhni miell galeta persiper dhe ne fund lyeni mire me kos. Piqeni ne furre derisa te marre nje ngjyre te kuqrremte.Priteni...

Prase me karrota

* 1/2 kg prase* 2 karrota* 1 qepe* 2 speca te kuq* 1 filxhan kafe oriz* 1 luge caji salce speci* 1/2 filxhan kafe vaj ulliri* piper i kuq* kripe Prisni praset ne trashesi 1-2 cm, karrotat 1/2 cm dhe specat te vegjel.Ne nje tenxhere skuqni qepen, karrotat dhe...

Prase me oriz dhe kos

* 1 kg prase* 1 gote uji oriz* 2,5 gota uji uje* kos* hudhra* piper i kuq* vaj* kripe Pastroni dhe prisni praset. Ne nje tenxhere, hidhni praset dhe orizin, shtoni uje dhe lerini te ziejne. Pastaj lereni te ftohen, pasi te ftohen hidhni kosin me hudhrat e shtypura,...
Translate »