Kategori: Gjelle me mish

Fajita – Ushqim meksikan

* 400 gr. mish pule ose vici i prere zhyljen (ne forme gishti)* 2 speca te kuq* 2 speca jeshil* 2 speca te verdhe* 2 qepe te prera ne forme gjysem rrethi* majdanoz* qepe te njoma* 3 thelpinj hudhre te shtypur* vaj* piper i kuq* rigon* kripe Mishin e...

Patellxhane te mbushur

*6 cope patellxhane*2 kokrra qepe*250 gr mish i grire*2 kokrra domate*1 luge salce*5-6 thelpinj hudhre*2-3 speca jeshile*majdanoz*piper i zi*piper i kuq*kripePastrohen patellxhanet, u hiqet maja dhe fundi dhe qerohet nje shirit po, nje jo dhe cahen ne mes.Per tu siguruar qe patellxhanet mos dalin te hidhur, lihen te presin...

Tave kosi

Tave kosi ( 4 persona )*4 copa mishi*4 veze*600-700 gr kos*5-7 lug miell*2-3 garuzhde leng mishi*kripe*piper 1. Perzini te gjitha bashke dhe hidhini ne tepsin e lyer me gjalp.2.Siper veni copat e mishit te ziera me perpara dhe futeni ne furre.3.Piqeni derisa te marri nje ngjyre te kuqrremte nga...
Translate »