Kategori: Gjelle me mish

Qofte me spinaq

* 1/2 kg mish i grire* 2 feta buke te ndenjur, te lagura dhe te shtrydhura.* 2 luge gjelle vaj ulliri* 1 luge gjelle kos* 1 luge kafeje kripe* 1 kokerr vezePer mbushje:* 1 kokerr qepe* 1/2 kg spinaq Pastroni spinaqin, priteni dhe skuqeni mire bashke me qepen.Te gjithe...

Pule me salce dhe kerpudha

* 1 – 2 kokrra qepe* 2 gota uji pule e prere ne copeza* 1 gote uji qumesht* 2 gota uji kerpudha te grira* 1 filxhan kafe bizele e konsevuar* 3 luge gjelle miell* 3 luge gjelle gjalp* 1 gote uji leng pule ose uje* rigon* piper i zi*...

Pule me bullgur, shoqeruar me limon dhe domate

* 5-6 fileto pule* 1 kokerr qepe* 2 luge gjelle vaj ulliri* 2 kokrra domate* 3 thelpinj hudher* 1/4 lekure limoni e renduar* 1 gote uji bulgur* 1.5 gota uji leng pule ose uje te valuar* 1 gote uji bizele e konservuar* 1 kokerr limon ne feta* kripe Ne...

Hunkar Begendi – Ushqim Turk

* 4 patellxhane* 3 luge gjelle miell* 2 gota uji qumesht* 1 gote uji djath kackavall i renduar* piper i zi, kripePer mishin:* 500 gr mish vici i prere ne shirita* 1 qepe* 3 thelpinj hudher* 2 domate* 2 speca* 1 gote uji kerpudha (sipas deshires)* 1 luge gjelle...
Translate »