Kategori: Embelsira

Embelsire me kajsi

* 500 gr. kajsi te thata* 1 gote uji sheqer* 3 rrenje karafili* ujePer mbushje:* 1.5 filxhan kafeje oriz* 1.5 filxhan kafeje lajthi e grire pluhur* 1 karrotePer siper:* krem shanti* fistik pluhur Kajsite e thata hidhini ne nje tenxhere dhe siper hidhni pak uje te nxehte dhe zijini...

Muhalebi – Puding

* 150 gr margarin* 1 gote uji miell* 1 luge niseshte* 1.5 gote uji sheqer* 1 luge caji vanilie* 1 liter qumesht* kanelle Shkrini margarinen ne nje tenxhere, shtoni miellin dhe niseshten dhe skuqini pak. Shtoni perberesit e tjere dhe perzijini derisa te perftoni nje mase me te trashe....

Biskota Hene Te Mbushura

* 200 gr. margarin ne temp. dhome* 1.5-2 gota uji sheqer puder* 1/2 gote uji uje i vaket* 30 gr maja* miell sa te marreSiper:* 2 te verdha vezeMbushja:* 2 gota uji arra te shtypura* 1/2 gote uji sheqer puder* 1 gote uji rrush i thate* 1 luge caji...

Llokume Sulltani

* 1 kg qumesht* 250 gr gjalp* 2 gota uji sheqer* 1 paket vanilie* 2 gota uji+2 luge gjelle miell* arra* kanelle* arre kokosi Ne fillim skuqni miellin me gjalp, shtoni sheqerin dhe vazhdoni ti skuqni. Shtoni qumeshtin pak e nga pak dhe perzini mire (rriheni). Hiqeni nga zjarri...
Translate »