Kategori: Brumera

Simite me susam

* 3 veze* 1 gote uji kos* 1/2 gote uji vaj ulliri* 125 gr margarin* 1 luge caji kripe* sa te marre miell* 1 luge caji sode buke Perzini te gjithe perberesit dhe perftoni nje brume te bute. Ndani copa te vogla nga brumi dhe jepini forme rrethi. Siper...

Pogaca te thjeshta

* 185 gr margarin e shkrire* 1.5 filxhan kafeje vaj* 1.5 filxhan kafeje kos* 1 luge caji sodebuke* 1-2 pika uthull* sa te marre miell* djath i bardhe* majdanoz Perzini te gjithe perberesit, pervec djathit dhe majdanozit, dhe perftoni nje brume te bute.Ne mes fusni nga perzierja me djath...

Pogaca mengjesi

* 750 gr miell* 500 ml qumesht i ngrohte* 2 luge gjelle gjalp (jo margarine) ne temp. dhome i prere ne copeza te vogla* 2+1/4 filxhan kafeje vaj* 1 luge caji kripe* 1 luge gjelle sheqer* 1 paket (2 luge caji) instant maya (sode buke)Mbushja:* 200 gr djath i...
Translate »