Kategori: Brumera

Simite Kandili 2

* 5.5 gota uji miell* 125 gr margarin* 1.5 filxhan kafeje vaj* 1 luge caji mahalep(nqs keni)* 1.5 filxhan kafeje qumesht* 7 luge kafeje sheqer puder* 1 luge caji kripe* 1 kuge caji sode buke* 1 veze Ne nje ene te thelle hidhni miellin dhe margarin dhe perzini mire....

Simite Kandili 1

* 250 gr. margarin* 2 te verdha veze* 1 luge caji sode buke* 2 luge gjelle uthull* 3 luge gjelle sheqer* 1 luge caji kripe* 1.5 filxhan kafeje vaj normal ose ulliri* 2 luge kafeje mahalep (nqs keni)* miell sa te marre (rreth 600 gr.) Siper:* e bardhe veze*...

Simite – Kandil Acma 3

*1 gote uji qumesht* 25 gr. maja* 1 gote uji vaj* 1/4 gote uji sheqer* miell sa te marre* margarin* pak kripeSiper:* 1 e verdhe veze* susam i zi (black cumin seed/ corekotu) Shkrini majane me qumesht, shtoni vajin, sheqerin dhe kripen, miellin shtojeni pak e nga pak derisa...

Simite – Acma pa vaj 2

* 500 gr. miell* 25 gr. maja* 1 gote(200 ml) qumesht i vaket* 1 luge gjelle sheqer* 1/2 luge caji kripe* 2 veze (ndani te verdhen sepse do i lyeni nga siper)* 1/2 luge caji mahalep (nqs keni)* susam Shkrini majane ne qumesht me sheqer. Miellin hidheni ne nje...
Translate »