Kategori: Sallata

sallate me zarzavate

* 1 kg patellxhane* 2 domate mesatare* 2 speca te kuq* 2 thelpinj hudher* qepe te njoma/ jeshile* majdanoz* koper* limon* vaj Patellxhanet, domatet dhe specat verini mbi telin e furres, telin ne pjesen e zgares dhe ne rreshtin me poshte vini nje tepsi (mund te pikojne). Furren gradojeni...

sallate me pule

* 4 -5 fileto pule* 3 speca te kuq* 5-10 kastravec turshi* koper* majdanoz* limon* vaj Ne nje tenxhere zini filetot e pules pastaj pritini ne copa te vogla. Specat piqini ne zgare, furre ose direkt ne zjarr, pastaj qerojini, pasi te ftohen hidhin tek pula. Pastaj prisni edhe...

Sallate me thjerreza jeshile

* 1 gote uji thjerreza jeshile* 1/2 gote uji oriz* 1 qepe e madhe* 3-4 qepe te njoma, jeshile* 1-2 karrota te renduara* domate* koper* majdanoz* mendez e njome (nenexhik)* vaj ulliri* lengu i 1 limoni* piper i zi* kripe Ne nje tenxhere hidhni thjerrezat jeshile dhe mbulojini me...

Lulelaker furre me kos

* 1 lulelaker* 1 gote uji kos* 1 gote miell galeta* vaj* 2 thelpinj hudher* kripe Pastroni lulelakren dhe zieni pa e prere. Pastaj lyeni siper me vaj, hidhni miell galeta persiper dhe ne fund lyeni mire me kos. Piqeni ne furre derisa te marre nje ngjyre te kuqrremte.Priteni...
Translate »