Kategori: Meze

Qofte Misket

Per brumin e qofteve* 1/2 kg mish i grire pa vaj* 2 feta buke mesi i grire* 3 luge gjelle vaj ulliri* 3 luge gjelle qumesht* 1 luge caji piper i zi* 1 luge caji piper i kuq (sipas deshires)* 1 veze* 1 luge caji rigon* 1 luge caji...

Sallate patatesh me kos

* 1 kg patate* lengu i 1/2 limoni* 2 luge gjelle vaj ulliri* 1.5 gota uji kos* 1-2 thelpinj hudhre* 1 kuti e vogel me misra* piper i kuq* kripe Qeroni patatet dhe zini ne uje me kripe. Shtypini dhe perzini me lengun e limonit dhe vajin e ullirit....

sallate me oriz

* 2 gota uji oriz* 2 gota uji uje* 2 karrota te renduara* kastraveca turshi* koper* majdanoz* kastravec per zbukurim Zini orizin me 2 gota uji dhe pastaj kullojeni qe te mos ngeli fare uje. Pastaj shtoni te gjithe perberesit e tjere dhe perzieni. Zbukurojeni me feta kastraveci.Ju befte...

sallate me zarzavate

* 1 kg patellxhane* 2 domate mesatare* 2 speca te kuq* 2 thelpinj hudher* qepe te njoma/ jeshile* majdanoz* koper* limon* vaj Patellxhanet, domatet dhe specat verini mbi telin e furres, telin ne pjesen e zgares dhe ne rreshtin me poshte vini nje tepsi (mund te pikojne). Furren gradojeni...
Translate »