Kategori: Gjelle me zarzavate

Imambajelldi

* 5 patellxhane* 2 qepe* 6-7 thelpinj hudhre* 7 speca* 6 domate* 2 gota uji vaj* 2 luge gjelle vaj ulliri* majdanoz* piper i zi* kripe* lengu i nje limoni Qeroni patellxhanet, nje shirit po, nje jo dhe hiqni vetem pjesen jeshile te bishtit se ndryshe prishen. Lerini per...

Qofte me patellxhane

15 cope * 1.5 kg patellxhane te gjate dhe te holle* 4-5 speca te prere trashe* 3-4 domate te voglaPer Qofte:* 1/2 kg mish i grire* 1 veze* 1 qepe* 2-3 thelpinj hudhre* 2-3 feta buke (vetem mesi, te thara ne furre dhe grira ne mikser)* kripe* piper i...

Patellxhane te mbushur me djathra (Pabuxhaki-Greke)

* 4 patellxhane* 4 qepe te njoma* 2 speca jeshil* 2 domate* 5 gjethe feslegeni* 2 veze* 1 gote uji me djath te bardhe dhe kackavall* majdanoz* piper i zi dhe i kuq* vaj ulliri* kripe Patellxhanet piqini ne zgare dhe qerojini. Ne nje ene hidhni domatet e grira,...

Pice patellxhanesh

* 2 patellxhane te medhenj* 150 gr. djath te bardhe* 6 thelpinj hudhre te shtypur* 2 domate* majdanoz ose qepe te njoma* vaj ulliri* djath kackavall* piper i zi dhe i kuq* menderz ( nenexhik) Patellxhanet pastrojini, pritini ne forme rrethore rreth 1 cm trashesi dhe lerini ne uje...
Translate »