Kategori: Gjelle me zarzavate

Sallate patatesh me kos

* 1 kg patate* lengu i 1/2 limoni* 2 luge gjelle vaj ulliri* 1.5 gota uji kos* 1-2 thelpinj hudhre* 1 kuti e vogel me misra* piper i kuq* kripe Qeroni patatet dhe zini ne uje me kripe. Shtypini dhe perzini me lengun e limonit dhe vajin e ullirit....

sallate me zarzavate

* 1 kg patellxhane* 2 domate mesatare* 2 speca te kuq* 2 thelpinj hudher* qepe te njoma/ jeshile* majdanoz* koper* limon* vaj Patellxhanet, domatet dhe specat verini mbi telin e furres, telin ne pjesen e zgares dhe ne rreshtin me poshte vini nje tepsi (mund te pikojne). Furren gradojeni...

Mish me zarzavate – Bahcevan Kebabi – Turke

Per 8 veta:* 1 kg mish qingji i prere ne copeza te vogla* 2 kokrra qepe te prera si per gjelle* 2 karrota te prera kub* 2 patate te prera kub* 3-4 speca te prera ne copa te medha (ne 2 pjese)* 3 domate te qeruara dhe prera ne...

Qofte me patate

Per Qoftet:* 1/2 kg mish i grire* 2 feta buke(mesi) e lagur dhe e shtrydhur* 1 veze* 2 luge gjelle qumesht* 1 thelp hudhre e shtrydhur* 2 luge gjelle vaj ulliri* majdanoz* piper i zi* rigon* kripeTe tjerat:* 5 patate* 6-7 speca* 3 domate* 1 filxhan kafeje vaj ulliri*...
Translate »