Kategori: Gjelle kryesore

Qofte Misket

Per brumin e qofteve* 1/2 kg mish i grire pa vaj* 2 feta buke mesi i grire* 3 luge gjelle vaj ulliri* 3 luge gjelle qumesht* 1 luge caji piper i zi* 1 luge caji piper i kuq (sipas deshires)* 1 veze* 1 luge caji rigon* 1 luge caji...

Qofte Rulo

* 750 gr mish i grire* 3 feta buke e ndenjur* 3 veze (ndani nje te bardhe)* 1 luge caji rigon* 1 luge caji piper i zi* 1 luge caji piper i kuq (sipas deshires)* 1 luge caji kripe* majdanoz* 1 kavanoz 200 gr garnitur e gatshme osepergatiteni vete...

Sallate me thjerreza jeshile

* 1 gote uji thjerreza jeshile* 1/2 gote uji oriz* 1 qepe e madhe* 3-4 qepe te njoma, jeshile* 1-2 karrota te renduara* domate* koper* majdanoz* mendez e njome (nenexhik)* vaj ulliri* lengu i 1 limoni* piper i zi* kripe Ne nje tenxhere hidhni thjerrezat jeshile dhe mbulojini me...

Mish me zarzavate – Bahcevan Kebabi – Turke

Per 8 veta:* 1 kg mish qingji i prere ne copeza te vogla* 2 kokrra qepe te prera si per gjelle* 2 karrota te prera kub* 2 patate te prera kub* 3-4 speca te prera ne copa te medha (ne 2 pjese)* 3 domate te qeruara dhe prera ne...
Translate »