Kategori: Embelsira

Tiramisu me kek

* 1 kek i gatshem* 2 luge caji nescafe* 1 gote uji uje* 2 gota uji qumesht* 2 kokrra veze ( e verdha)* 2 luge miell* 3-4 luge sheqer* 200 gr. djath i shkrire, krem(philadelphia)* kakao Ne nje tenxhere hidhni qumeshtin, te verdhen e vezeve, miellin, sheqerin dhe merreni...

Embelsire me fiq te thate

Keku:* 6 kokrra fiq te thatee, te lagur, te prere ne copa te vogla* 1 gote uji sheqer* 1 gote uji miell* 1 gote uji arra* 3 veze* 1 luge caji sode bukeSherbeti:* 1.5 gota uji uje* 1/2 gote uji sheqer* 1 luge gjelle nescafeMuhalebi:* 1 lt qumesht* 2...

Embelsire me buke te thekur

* 10-12 feta buke e thekur* 2 gota uji sheqer* 750 gr. qumesht* 3 luge gjelle miell* 2 luge caji vanilie* 1 gote uji qumesht (pervec 750gr.)* 2 gota uji uje* 1 pakete(150 gr) panna montata pluhur (whipped cream/ krem shanti/ shllag)* arre kokosi ose arra Rreshtoni buken e...

Embelsire me kungull

* 2 kg kungull i embel* 1 kg sheqer* 1 filxhan kafeje uje Qeroni kungullin, lajeni dhe priteni ne copa te trasha (pak a shume si shalqi, pak me e trashe).Hidheni ne nje tenxhere, siper hidhni sheqerin dhe ujin dhe lereni te ziej te zjarr te ngadalte derisa te...
Translate »