Kategori: Embelsira

Embelsire ftoi

* 6 ftonj* 1.250 kg sheqer* 10 kokrra karajfil i thate* berthamet e ftonjve* 1/2 luge caji boje ushqimesh* ajke* arra* fistik Qeroni ftonjte dhe ndajini per gjysem, hiqni mesin por berthamet lerini menjane. Pasi ti pastroni ftonjte rreshtojini prane njera tjetres ne nje tenxhere te gjere, siper hidhni...

Paste Gjermane

Per Kekun:* 2 veze* 1.5 filxhan kafeje sheqer* 60-70 gr. margarin e shkrire* 1.5 filxhan kafeje qumesht-kos bashke* 4.5 filxhan kafeje miell +1 luge caji sode bukePer Kremin:* 2 gota uji qumesht* 1 veze* 2 luge gjelle miell* 2 luge gjelle sheqer* gjalp sa nje kokerr lajthie* vanilie* sheqer...

Profiterol i thjeshte

* 4 gota uji qumesht* 3/4 gote uji miell* 1 gote uji sheqer* 1 luge caji vanilie* 150 gr panna montata pluhur (whipped cream/krem shanti/ shllag)* 1 pakete (12-14feta) buke e thekurPer siper:* arra/ lajthi/ fistik te grire pluhur* arre kokosi (cila tju gjendet ne shtepi)* sos cokollate pluhur...

Tiramisu

* 300 gr biskota savoiardi (ose petit beurre)* 5 veze* 7 luge gjelle sheqer* 400 gr. djath mascarpone* 2 luge gjelle nescafe (ose me kafe ekspres)* kakao Ndani te bardhat e vezeve nga te verdhat. Ne nje ene hidhni te verdhat, shtoni 4 luge gjelle sheqer dhe perzini me...
Translate »