Kategori: Brumera

Simite – Acma 1

* 1 gote uji qumesht i ngrohte (sa te mos djege doren)* 1/3 gote uji vaj* 1/6 gote uji sheqer* 1 veze* 1.5 luge gjelle kripe* 15 gr. maja* miell sa te marre Siper:* 1 e verdhe veze + 1 luge caji uje i ftohte (rreth 10-11 acma) Shkrini...

Buke franceze

* 400 gr miell* 1.5 luge caji kripe* 1 luge caji sheqer* 120 ml qumesht i vaket (pak me pak se 1/2 gote uji)* 175 ml uje i vaket (pak me pak se 3/4 gote uji)* 15 gr maja (1 luge caji) Perzini miellin dhe kripen ne nje ene,...

Cubuke me susam

* 125 gr margarin* 1 e verdhe veze(me te bardhen i lyeni siper)* 1 luge caji sode buke* 1.5 filxhan kafeje vaj (100 ml)* 3 luge gjelle sheqer puder* 4 luge gjelle kos* 1 luge caji kripe* 1.5 filxhan kafeje susam* miell sa te marre* 1 luge caji mahalep...

Pogaca me djath

* 250 ml qumesht i vaket* 1 luge caji maja* 125 gr gjalp ose margarin* 1/2 gote uji vaj* 1/2 gote uji kos* 1 e verdhe veze* 2 te bardha veze* 1.5 luge caji kripe* sa te marre miell (rreth 750gr)Mbushja:* 250 gr djath i bardhe* 1 e bardhe...
Translate »