Kategori: Aperitiv

Sallate me laker brukseli

* 1/2 kg laker brukseli* 3 luge gjelle vaj ulliri* 2-3 luge gjelle leng limoni* 2 luge gjelle qepe jeshile e grire* 1 gote uji lajthi* djath kackavall i renduar* kripe Shtypni pak lajthite dhe pastaj skuqini pak. Lakrat rendojini dhe 5 min para servirjes hidhini vaj ulliri, leng...

Patate te mbushura

* 6 patate te ziera* 1 karrote e zier* bizele konserve* majdanoz* kastraveca turshi* salcice* lengu i nje limoni* vaj ulliri Per salce:* kos* majonez*kripe Rendoni patatet e ziera, shtojini leng limoni dhe bejini si brum. Per mbushje, perzini karroten e zier dhe grire, kastravecat turshi te grira dhe...

Kumpir shtepie

* 4 patate te ziera* 1 luge gjelle gjalp* 1/2 gote uji djath kackavall* 2 salcice* ullinj te zinj* ullinj jeshile* miser dhe bizele konservash* katraveca turshi* ketchup* majonez* kripe* piper i zi Patatet e ziera bejini pure, siper hidhni gjalp, kripe dhe piper te zi dhe perzijini. Pastaj...

Byrek perimesh

* 3-4 prase* 1 karrote* 1 patate* 4 luge gjelle vaj ulliri* 4 veze* 2 luge gjelle miell te mbushura* majdanoz* koper* kripe* piper i zi Praset grijini holle dhe perzijini me kripe per pak minuta, hidhini ne nje ene te thelle, shtoni koperin e grire holle. Pasi te...
Translate »