Sallate me perime

* 3 kunguj* 3 karrota* 1 kavanoz gogozhare (spec i kuq)* 1 kavanoz kerpudha* 1 kuti miser* koper* 250 gr ullinj turshi* sipas deshires buke ne kuba, e pjekur ne furre Salca:* 3 luge gjelle majonez* 3 luge gjelle kos* 1 luge caji sheqer*2 thelpinj hudher* leng limoni* vaj...

Kurabije Parisi

* 3 te verdha veze* 1 gote uji sheqer puder* 250 gr gjalp* 1 luge caji sode buke* 1 gote uji arra te thyera* arra* miellPer siper:* te bardhe veze Sheqerin puder dhe gjalpin perzijini ne nje ene.Pastaj shtoni vezet, soden e bukes, arrat dhe miellin. Nga brumi qe...

Patellxhane me patate

* 5 patellxhane* 2 qepe* 7 thelpinj hudher* 7-8 speca (ca mund te jene edhe djeges)* 1 filxhan kafeje vaj ulliri* 2-3 patate* 4 domate* 1 filxhan kafeje uje te nxehte* kripe Qeroni patatet dhe pritini ne kuba. Hidhini ne nje tas, shtoni pak kripe dhe shtypini pak dhe...

Patellxhane dhe thjerreza jeshile ( Amerikane )

* 700 gr. patellxhane* kripe* 1/2 gote uji thjerreza jeshile* uje* 1/2 gote uji vaj ulliri* 1 qepe e grire* 4 thelpinj hudher e shtypur* 2 domate te grira* 2 speca jeshil te grira* 2 luge gjelle gjethe menderze te grira* 1 luge gjelle salce domatesh* 1 luge caji...
Translate »