Qofte Suedeze

* 500 gr mish i grire* 1 qepe e grire ne mikser* 1 gote uji gjize pa kripe* 3 luge gjelle qumesht* 2 feta buke te ndenjura* 1.5 luge caji kripe* piper i zi* 1 luge gjelle vajPer kremin:* 2 luge gjelle uthull* 2 luge gjelle miell* 2 gota...

Makarona furre me salcice

* 1/2 paket makarona* 4 salcice* djath kackavall i renduar* vaj ulliri* borzilok* kripe* rigon* piper i kuq Prisni salcicet ne forme te pjerret. Ne nje tenxhere hidhni vaj ulliri dhe salcicet, skuqni per 1-2 min. dhe pastaj shtoni makaronat dhe vazhdoni ti skuqni. Pastaj hidhni piperin e kuq...

Tart me luleshtrydhe

* 3 gota uji miell* 150 gr. gjalp* 1 luge caji sode buke* 1 gote uji sheqer* veze* uje te ftohtePer kremin:* 3 gota uji qumesht* 4 luge gjelle miell* 1 gote uji sheqer* 1 paket vaniliePer siper:* luleshtrydhe Ne nje tas hidhni 3 gota miell dhe siper 1...

Embelsire me kajsi

* 500 gr. kajsi te thata* 1 gote uji sheqer* 3 rrenje karafili* ujePer mbushje:* 1.5 filxhan kafeje oriz* 1.5 filxhan kafeje lajthi e grire pluhur* 1 karrotePer siper:* krem shanti* fistik pluhur Kajsite e thata hidhini ne nje tenxhere dhe siper hidhni pak uje te nxehte dhe zijini...
Translate »