Lulelaker ne furre

*1 lulelaker e vogel*1 qepe*1 kokerr domate*majdanoz*hudhra*salce speci*djath kackavall i renduar*piper*kripe Lulelakren e zier hidheni ne nje tepsi qelqi.Ne nje tigan me vaj hidhni qepen, domaten e prere ne copeza te vogla, salcen, hudhren dhe majdanozin dhe skuqini per pak kohe. Kete mase hidheni mbi lulelakren ne tepsi dhe...

Berxolle me patate

*1/2 kg berxolla*1/2 kg patate*2 kokrra domate*1-2 spec (djeges nqs deshironi)*1/2 filxhan vaj*majdanoz*rigon*piper*kripe Qeroni patatet, lajini dhe vejini ne nje tenxhere.Ne tenxhere shtojme vajin dhe ne zjarr te ngadalte pjekim patatet.Nqs patatet nuk marrin ujin, shtojini nje filxhan uje te nxehte.Perpara se ti heqim patatet nga zjarri, shtojini majdanozin...

Brownie me e mire (Best Brownies)

Gota ujit e perdorur eshte 236 ml.*1 gote uji gjalp i shkrire.*1.5 gote uji sheqer*1 luge caji vanilie*4 veze*1 gote uji miell*2/3 gote uji kakao*1/2 luge caji sode buke*1/2 luge caji kripe*1 gote uji arra/ lajthi/ bajame (sipas deshires) te thyera 1. Ngrohni furren ne 175’C. Lyeni me gjalp...

Kek me limon dhe bajame-LIGHT

*2 kokrra limon*3 veze*200 gr sheqer*55 gr miell*200 gr bajame*1 luge caji sode buke 1. Vendosni limonjte ne nje tenxhere dhe zijini ne zjarr te ngadalte per 1 ore.2.Pritini limonjte ne gjysem, hiqini mesin dhe pastaj hidhni te gjithe pjeset e limonit ne mikser dhe perftoni nje mase si...
Translate »