Supe me domate

*5 kokrra domate e renduar*5 gota uji uje*2 gota uji qumesht*1 luge miell*2 luge gjalp*djath kackavall i renduar*kripe Ne nje tenxhere me gjalp skuqni miellin dhe hidhni nga pak qumesht. Shtoni domatet dhe vazhdoni te perzini. Pastaj shtoni ujin dhe vazhdoni te perzini derisa supa te trashet. Nqs se...

Supe me kerpudha

*500 gr kerpudha te grira ne copeza te vogla*2 luge gjelle gjalp*1 kokerr qepe*3 luge gjelle miell*1 liter uje ose leng mishi*2 gota uji qumesht*piper*kripe Skuqni pak qepen e grire holle, shtoni miell dhe e perzini. Pastaj hidhni ujin dhe pasi te ziej shtoni kerpudhat dhe kripen dhe lereni...

Supe orizi me kos

*1.5 lt leng mishi ose uje*1 filxhan oriz*2 gote uji kos*1 veze*1 luge miell*2 luge gjelle gjalp*piper i kuq*menderze (nenexhik)*kripe Orizin e pastruar zijeni ne lengun e mishit derisa te filloje te zbutet.Kosi, mielli dhe veza rrihen dhe i shtohet edhe pak uje dhe kripa.Masa i shtohet tenxheres me...

Supe me brokoli

*50 gr laker brukseli (e vogel, jeshile)*1/2 kg brokoli*4 kokrra patate*1 kokerr qepe (sipas deshires)*2 cope vaget ( tablet leng pule/mishi)*vaj ulliri*piper*kripe Qeroni patatet dhe pritini ne copeza te vogla. Patatet, brokolin dhe lakren hidhini ne nje tenxhere dhe skuqini ne vajin e ullirit. Shtojini uje derisa ti mbuloni,...
Translate »