Kategori: Gjelle

Qofte me patate

Per Qoftet:* 1/2 kg mish i grire* 2 feta buke(mesi) e lagur dhe e shtrydhur* 1 veze* 2 luge gjelle qumesht* 1 thelp hudhre e shtrydhur* 2 luge gjelle vaj ulliri* majdanoz* piper i zi* rigon* kripeTe tjerat:* 5 patate* 6-7 speca* 3 domate* 1 filxhan kafeje vaj ulliri*...

Imambajelldi

* 5 patellxhane* 2 qepe* 6-7 thelpinj hudhre* 7 speca* 6 domate* 2 gota uji vaj* 2 luge gjelle vaj ulliri* majdanoz* piper i zi* kripe* lengu i nje limoni Qeroni patellxhanet, nje shirit po, nje jo dhe hiqni vetem pjesen jeshile te bishtit se ndryshe prishen. Lerini per...

Qofte me patellxhane

15 cope * 1.5 kg patellxhane te gjate dhe te holle* 4-5 speca te prere trashe* 3-4 domate te voglaPer Qofte:* 1/2 kg mish i grire* 1 veze* 1 qepe* 2-3 thelpinj hudhre* 2-3 feta buke (vetem mesi, te thara ne furre dhe grira ne mikser)* kripe* piper i...

Biftek me djath kackavall

* 1 kg biftek* 4 patate te ziera dhe te shtypura* 1.5-2 gota uji qumesht* 2 luge gjelle vaj ulliri* 1 luge gjelle gjalp* 150 gr djath kackavall* kripe* piper i zi Ne nje tenxhere hidhni vajin e ullirit dhe skuqni pak, sa te filloje te marre ngjyre,bifteket nga...
Translate »