Kategori: Gjelle

sallate me zarzavate

* 1 kg patellxhane* 2 domate mesatare* 2 speca te kuq* 2 thelpinj hudher* qepe te njoma/ jeshile* majdanoz* koper* limon* vaj Patellxhanet, domatet dhe specat verini mbi telin e furres, telin ne pjesen e zgares dhe ne rreshtin me poshte vini nje tepsi (mund te pikojne). Furren gradojeni...

sallate me pule

* 4 -5 fileto pule* 3 speca te kuq* 5-10 kastravec turshi* koper* majdanoz* limon* vaj Ne nje tenxhere zini filetot e pules pastaj pritini ne copa te vogla. Specat piqini ne zgare, furre ose direkt ne zjarr, pastaj qerojini, pasi te ftohen hidhin tek pula. Pastaj prisni edhe...

Sallate me thjerreza jeshile

* 1 gote uji thjerreza jeshile* 1/2 gote uji oriz* 1 qepe e madhe* 3-4 qepe te njoma, jeshile* 1-2 karrota te renduara* domate* koper* majdanoz* mendez e njome (nenexhik)* vaj ulliri* lengu i 1 limoni* piper i zi* kripe Ne nje tenxhere hidhni thjerrezat jeshile dhe mbulojini me...

Mish me zarzavate – Bahcevan Kebabi – Turke

Per 8 veta:* 1 kg mish qingji i prere ne copeza te vogla* 2 kokrra qepe te prera si per gjelle* 2 karrota te prera kub* 2 patate te prera kub* 3-4 speca te prera ne copa te medha (ne 2 pjese)* 3 domate te qeruara dhe prera ne...
Translate »