Kategori: Embelsira

Panna Cotta – Puding Italian me fruta

* 2 luge gjelle uje* 2 luge caji xhelatin* 1 gote uji krem* 7 luge gjelle sheqer* 3/4 luge caji esence vanilie* 2 gota uji latticello ( buttermilk) ( nese nuk keni mund te perdorni kos )* 2 gota uji fruta tropikal su (kivi, banane, etj.) 1. Hidhni ujin...

Paste Piramide

* 500 gr biskota normale ( petit beurre ) * 150 gr gjalp * 4 luge gjelle kakao * 1 gote uji qumesht * nga nje gjysem gote uji arra, fiq te thate, kajsi te thate * 2-3 luge gjelle arre kokosi 1. Shkrini gjalpin dhe perzieni me qumesht...

Kasekuchen-Cheesecake Gjerman

Per brumin:*1 kokerr veze*75 gr sheqer*125 gr gjalp*2.5 gota uji miell*1 luge caji sode bukePer siper;Perzierja e pare:*1/2 kg kos*250 gr gjize e embel*1/2 kg qumeshtPerzierja e dyte:*2 kokrra veze*1 filxhan caji vaj*200 gr sheqer*1 paket puding me vaniliePer siper:*arre kokosi dhe mandarina (ose ndonje frute tjeter sipas deshires)...

Kek me karrota

*4-5 veze*1,5 gote uji sheqer*1 gote uji karrote e renduar*1 gote uji arra te thyera*2 gota uji miell*1,5 luge caji kanelle*1 luge caji sode buke*sheqer puder per zbukurim 1 Ne nje ene te madhe thyeni vezet, shtoni sheqerin dhe rrihini mire derisa te shkrije sheqeri. (me mikser te graduar...
Translate »