Kategori: Aperitiv

Muhammara – Me salce dhe arra

*150gr arra te thyera ne mikser*2 feta buke te ndenjuara pa kore*1 limon i shtrydhur*1 filxhan vaj ulliri*2 thelpinj hudhre*1 luge caji piper i kuq*1 luge salce speci Lagni buken dhe perzieni me arrat, shtoni hudhrat e shtypura, limonin, vajin e ullirit, salcen dhe erezat dhe perzini mire te...

Meze me arra

*300 gr. arra te thyera ne mikser*500 gr. djath i bardhe*5-6 thelpinj hudhre e shtypur*vaj ulliri*piper i kuq Perzini arrat me hudhren, dhe shtoni djathin e shtypur.Hidhni piperin e kuq, vajin e ullirit dhe perzieni mire.Lereni te prese ne frigorifer per gjysem ore.Ju befte mire....

Lulelaker e skuqur

*1 lulelaker *2 veze*4 luge miell*kripe*pak uje i gazuar Lulelakra e pastruar dhe e ndare zihet ne nje tenxhere.Rrihni vezet, miellin, ujin e gazuar dhe kripen ne nje tas.Lulelakren e zier kalojeni ne masen me veze dhe skuqeni.Siper lulelakres se skuqur mund te hidhni kos te perzier me hudher.Ju...

Brokoli i marinuar

*500gr brokoli *3 karrota te qeruara dhe te prera ne forme rrethore*1/2 limon leng*3-4 luge gjelle vaj ulliri*2 thelpinj hudhre e shtypur*1/4 djath kackavall i renduar*piper*kripe Brokoli dhe karrotat zihen derisa te zbuten.Perberesit e tjeret perzihen mire dhe pastaj kjo mase i hidhet siper brokolive dhe karrotave.Servireni duke i...
Translate »